Elssegly
Elsz
A legtbb baleseti srls enyhe s knnyen kezelhet. Mindenkinek fel kell kszlnie azonban slyosabb balesetek lehetsgre is, amikor esetleg letment beavatkozsokat kell vgeznie, vagy ppen a klinikai hall llapotba kerlt embert kell jralesztenie. A jzan szre tmaszkod pontos s gyors helyzetfelismers ilyenkor alapvet fontossg. Pldul nem sok rtelme van egy ramttt emberhez rohanni addig, amg az ramot nem kapcsoltuk ki. Ugyanilyen fontos, hogy pontosan tudjuk, mikor mi az els teend; ezrt a tbla jobb oldaln tall egy srgssgi sorrendet mutat listt. Az elssegly alapvet clja mindig az letments, a srls, illetve az llapot rosszabbodsnak megelzse. Az elsseglyt nyjt egyn feladata, hogy tisztzza, mi is trtnt – anlkl persze, hogy nmaga psgt veszlyeztetn –, a srltet megnyugtassa s a tovbbi krosodstl megvja, srlst a szksghez s a lehetsgekhez mrten ellssa, majd haza vagy krhzba szlltsrl gondoskodjk. Lgzsi, keringsi elgtelensg, slyos vrzs, gs, mrgezs, sokk vagy eszmletlensg esetn a srltet csak mentk szllthatjk krhzba.Minl tbb elsseglynyjtsi ismeretnek van birtokban, annl hatkonyabban mkdhet kzre srgs szksg esetn. A kvetkez oldalakon az letmentssel kapcsolatos tmutatsokat tall. Ez ugyan nem ptolja az elsseglynyjt tanfolyamokon megszerezhet gyakorlatot, de elegend ismeretet nyjt ahhoz, hogy ha valaha ilyen helyzetbe kerl, kpes legyen gyorsan s hatkonyan cselekedni.
Srgs seglykrs ltalban a leggyorsabb mdszer a srltet sajt kocsijn a legkzelebbi baleseti ambulancira szlltani. Az albbi esetekben azonban NE TEGYE ezt:
Ha gerincsrlsre s/vagy trsre (pl. lbszrtrsre) lehet gyanakodni,
Ha egyedl van, s a srlt fokozott figyelmet ignyel, pldul eszmletlen. Ezekben az esetekben, vagy ha nem ll rendelkezsre a srlt szlltsra alkalmas jrm, azonnal hvja a mentket. Ha tancstalan, vagy ha a krhz messze van, hvja a krzeti orvost.
Srgssgi lista
Ha a srlt slyos balesetet szenvedett, hajtsa vgre az albbi sorrendben a srgssgi elsseglynyjts teendit, s csak azutn hvja a mentket. Ha lehet, kldjn valakit segtsgrt, mialatt n a srlttel foglalkozik. 1.Ellenrizze a lgzst. Ha a srlt nem llegzik, kezdje el a szjbl szjba llegeztetst. 2.Ha slyos vrzst szlel, igyekezzk megszntetni azt . 3.Ha a srlt eszmletlen, fektesse stabil oldalfekv helyzetbe . 4.A slyosabb gsi sebeket lssa el . 5.Keresse a sokk jeleit , s kezelje, ha szksges. |