Mérgezés
A mérgezéses balesetek leggyakrabban az 5 évesnél kisebb gyermekeken fordulnak elő. Míg a felnőttek mérgezéseit legtöbbször – szándékos vagy életlen – gyógyszer-túladagolás okozza, gyermekeken alkohol, gyógyszerek, háztartási vegyszerek, mérgező növények vagy bogyók lenyelése vezet mérgezéshez. A gyerekek néha bevallják, hogy valamilyen mérgező dolgot nyeltek le, de enélkül is mérgezésre kell gondolni, ha a gyermek vagy az idős ember hirtelen, tisztátalan okból hányni kezd, aluszékonnyá, zavarttá vagy eszméletlenné válik, vagy légzése szokatlan, például kihagyó, horkoló vagy hörgő lesz.Mérgezés gyanúja esetén, még ha az állapot nem is tűnik súlyosnak, feltétlenül kérjen azonnal tanácsot mérgezésekben jártas szakorvostól. Hívja fel orvosát vagy a legközelebbi baleseti ambulanciát. Próbálja meg elmondani:
mit vett be a mérgezett
mennyit vehetett be (gyógyszer esetén erre a dobozokból vagy a hiányzó tabletták számából következtethet)
mikor vette be
Kórházba szállításkor, ha lehet, vigye magával azt az üveget, poharat stb., amely – feltételezése szerint – a mérget tartalmazta.
Ha orvosi segítség, illetve a kórház mérgezési osztálya nehezen érhető el, kövesse az alábbi tanácsokat.
Vegyszermérgezés (háztartási tisztítószerek, paraffin, petróleum, polírozószerek és festékek) 1.Ha a mérgezett eszméletén van, itasson vele azonnal egy pohár vizet. 2.NE hánytassa, de ha spontán hányás jelentkezik, hajtsa előre a beteg fejét, illetve hasaltassa a gyereket a térdére, hogy az esetleges félrenyelést, fulladást megelőzze. 3.Ha az áldozat eszméletlen, légzésleállás esetén kezdje el a szájból szájba lélegeztetést, illetve helyezze stabil oldalfekvő helyzetbe. 4.Amint lehetséges, kérjen orvosi segítséget.
Gyógyszerek, alkohol, mérgező növények, bogyók 1.Ha a mérgezett eszméletén van, próbálja hánytatni (lásd alább). 2.Eszméletlen betegnek ne adjon semmit szájon át. Légzésleállás esetén kezdje meg a szájból szájba lélegeztetést, egyébként helyezze stabil oldalfekvő helyzetbe . 3.Amint lehetséges, kérjen orvosi segítséget.
Hánytatás Soha ne próbálkozzon hánytatással eszméletlen vagy olyan mérgezett sérülttel, aki valamilyen vegyszert (pl. tisztítószert, petróleumot, lúgot vagy savat) ivott (lásd fent). Ne dugja ujját a beteg torkába.Tegyen 2 pohár vízbe vagy más italba 3 kávéskanál ipekakuánaszirupot. Ha ez 20 perc után sem vált ki hányást, az adag még egyszer megismételhető. További lehetőségek: 3-4 tabletta Radipon vagy fél pohár langyos vízben feloldott egy evőkanál konyhasó. Hányás közben a beteg fejét hajtsa előre és lefelé, hogy a hányadék ne kerülhessen a légutaiba. |