Vérzés
A vérzések, eredetüktől függetlenül, általában komoly veszélyt jelentenek, ezért alapvető a gyors, de higgadt ellátásuk. Az alábbi esetek tekinthetők súlyosnak:
erőteljes sugárban ömlő (spriccelő) vérzés
több mint 250 ml-es vérveszteség
5 perc után sem szűnő vérzés
Súlyos vérzés Amíg a kisebb sérülésekből származó vérzést a kialakuló véralvadék általában néhány perc alatt megállítja, a súlyosabb vérzés nem hagy elég időt a vér megalvadásához. A legfontosabb tehát, hogy a vérzés csillapításával lehetővé tegyük az ér sérülését betapasztó véralvadék kialakulását. Ennek egyik módja, hogy a sebre közvetlenül nyomást gyakorolunk Alapszabály, hogy a sérült testrészt lehetőleg minél magasabbra emeljük. Nagyobb sebeket ne tisztítsunk vízzel vagy fertőtlenítőszerekkel. Amint befejeztük az elsősegélynyújtást, sürgősen hívjunk orvost.
Súlyos vérzés elállítása 1.Fektessük le a sérültet, és emeljük magasra a vérző végtagot (testrészt). 2.A könnyebben eltávolítható idegentesteket (pl. üvegszilánkot) vegyük ki a sebből, de a mélyebbre hatoltakkal ne kísérletezzünk. 3.A sebszéleket egymáshoz közelítve, helyezzünk a sebre nyomókötést. Ha a sebben mélyen beágyazódott idegentest van, ne gyakoroljunk rá közvetlen nyomást. 4.Hogy a sebre állandó nyomás nehezedjék, lehetőleg szorosan kössük be gézzel vagy valamilyen ruhadarabbal. 5.Ha a kötés átüt, ne cseréljük ki, inkább tegyünk rá további kötszert, és kössük át szorosan.
Orrvérzés Az orrvérzés gyakori jelenség, amely többnyire kisebb sérülések következménye.Saját orrvérzése esetén üljön le, és kissé hajoljon előre. Nyitott szájjal lélegezve fogja be az orrát körülbelül 10 percig. Ez idő alatt a véralvadék betapasztja a sérült eret. Néhány óráig lehetőleg ne fújja ki az orrát, mert az újabb vérzéshez vezethet.Ha a vérzés 20 percnél tovább tart, vagy igen erős, esetleg orrcsonttörés is lehetséges, kérjen orvosi segítséget. Különösen nagy figyelmet érdemel a fej más részét ért ütés után megindult orrvérzés, mert az koponyatörés tünete is lehet.
Kisebb vágások, horzsolások Az ilyen sérülésekből eredő vérzés
valósággal kimossa a sebet, és néhány perc után magától megszűnik. A vérzés gyorsabban elállítható, ha a sebre tiszta kötszert vagy kendőt nyom. Amikor a vérzés megszűnt, tisztítsa meg a seb környékét – mindig a sebtől távolodó, könnyed mozdulatokkal. Magát a sebet nem kell megtisztítani. Kisebb sebek, de még a nagy horzsolások is gyorsabban gyógyulnak, ha szabadon hagyjuk őket. Az egymástól eltávolodott sebszéleket leukoplaszt-csíkokkal tarthatjuk együtt, de az 1 cm-nél hosszabb sebek általában csak akkor gyógyulnak heg nélkül, ha a sebszéleket orvos összeölti. Ilyen esetben – vagy ha a seb nagyon szennyezett, illetve különösen mély (például szög fúródott a bőrbe) – forduljon orvosához vagy a legközelebbi baleseti ambulanciához.
Kisebb sebek ellátása Tiszta vattával vagy kendővel törölje le a seb környékét a seb felől kifelé haladva. Minden törlőmozdulathoz vegyen tiszta
vattát. Fertőtlenítőszer ne jusson a sebbe, csak a vattára öntsön belőle.Kisebb sebek gyorsan gyógyulnak, ha fedetlenül maradnak. Tátongó seb széleit húzza össze, és rögzítse 1-2 leukoplasztcsíkkal vagy öntapadó gyorskötéssel („pillangókötés”).
Szúrt sebek A mély, szennyeződött – például rozsdás szög vagy állati fog okozta – sebek fertőzése igen valószínű, mivel a szennyeződés mélyre hatolt, és a viszonylag csekély vérzés nem elegendő, hogy a sebet kimossa. Ha a sérülést zsibbadás, bizsergés vagy végtaggyengeség követi, ideg- vagy ínsérülés is lehetséges. Minden mélyre hatoló sérülés esetén indokolt antibiotikum adása és tetanusz elleni oltás. |